SPRING för sthlms utsatta

När och var: "Spring för Stockholms utsatta" går av stapeln den 9 november kl 11.30 - 14.30 (första start är kl 12). Detta är ett lopp för ALLA, stora som små, vana som ovana. Hur:Du har 20 minuter på dig att tillsammans med andra springa så många varv som möjligt runt Mariatorget. Inför loppet skaffar du sponsorer (vänner, familj, företag etc) som sponsrar med valfri summa per avklarat varv som oavkortat går till ändamålet. Start och målgång är utanför Rival på Mariatorget.

Varför: "Kafé I Gemenskap" erbjuder gratis frukost och en trygg plats för den som vill. Varje vardag kommer över hundra gäster för att äta frukost, umgås och värma sig. LÄs mer om ny gemenskap här

I somras behövde lokalen (Söderhöjdskyrkans cafévåning) genomgå en omfattande renovering. Hjälp oss att samla in pengar till den genom att delta i "Spring för Stockholms utsatta".Kafé I Gemenskap är ett samarbete mellan Ny Gemenskap och Söderhöjdskyrkan och andra kyrkor på Södermalm. Söderhöjdskyrkan lånar ut sina lokaler och Ny Gemenskap står för serveringen. Här kan du läsa en artikel som gjorts om cafét och renoveringen. Kafévånignen öppen kl 11-14:30 denna dag om du vill kika in i lokalerna och köpa något gott. Kyrkan ligger i anslutning till Mariatorget på Blecktornsgränd 13. Anmälningsformuläret hittar du här. Vid frågor, maila spring2019@soderhojdskyrkan.se

Publicerat den 5 november