Kontaktpersoner

Personal

Kjell Söderblom Pastor

kjell@soderhojdskyrkan.se

Erik Hjelmfors Pastor

erik@soderhojdskyrkan.se

Helena Vanderlei de Carvalho Portugistalande gruppens pastor

helena@soderhojdskyrkan.se

Elin Nyström Administratör

elin@soderhojdskyrkan.se

Simon Olsson Ungdomsledare

simon@soderhojdskyrkan.se

Jordana Surell Barn- och familjekoordinator

jordana@soderhojdskyrkan.se

Församlingsledningen

Simon Axlycke Ordförande

simon@soderhojdskyrkan.se

Johanna Pettersson Vice ordförande

johannape@swipnet.se

Kjell Söderblom Pastor

kjell@soderhojdskyrkan.se

Erik Hjelmfors Pastor

erik@soderhojdskyrkan.se

Mia König 

mia@konig.nu

Gudstjänst

Varje söndag mellan klockan 11 och 13 samlas vi i våra lokaler vid Mariatorget för att fira gudstjänst tillsammans. Alla är välkomna att vara med, oavsett om du varit kristen i många år eller bara är nyfiken på kristen tro.

Våra gudstjänster brukar bestå av lovsång (sång och musik till Guds ära), predikan (undervisning om livet tillsammans med Jesus) och förbön (bön för varandra och för världen runt omkring).

Samtidigt som gudstjänsten pågår har barnen egna samlingar där de pratar om kristen tro, sjunger och leker, pysslar och fikar.

Gudstjänst på portugisiska varje söndag kl. 17.00.

Kjell Söderblom

Pastor

kjell@soderhojdskyrkan.se

Kommande händelser